انواع کاغذ و مواد مختلف در کاغذ

0

انواع کاغذ و مواد مختلف در کاغذ

انواع کاغذ

کاغذ چاپ و تحریر: موارد مصرف این نوع کاغذ در صنایع چاپ و تحریر است. برای چاپ انواع کتاب، مجله، دفترچه های یاداشت و سررسید از این نوع کاغذ استفاده می شود. همچنین تمام کاغذهای کپی مخصوص پرینت از این نوع است.

 کاغذ روزنامه: کاغذ روزنامه کاغذی است که از تفاله ی چوب ( فیبرهای بازیافت شده ) و بدون بکارگیری عملیات مکانیکی ساخته میشود و مقاومت آن در برابر نور پائین است و به دلایل فوق، ارزان، اما شکننده و لطیف است. این کاغذ همانطور که از نام آن پیداست، معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.

 کاغذ مقوا

 کاغذ و مقوای گلاسه: مجله و جلد آن، کارت ویزیت از مصارف اصلی کاغذ و مقوای گلاسه هستند. این نوع کاغذ به طور ویژه در چاپخانه ها و انتشاراتی ها کاربرد دارد.

 مقوای پشت طوسی و سفید: مقوای پشت طوسی مقوایی است با گرم های متنوع که یک طرف آن سفید است. از این نوع مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف استفاده می گردد. مقوای پشت طوسی دوبلکس از ورقه های مقوا بصورت دو لایه تهیه میشود و بطور طبیعی این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده می شود.

 کاغذ کرافت :کاغذها کرافت کاغذی با مقاومت بالاست که از سولفات خمیر پالپ تهیه می شود و بسیار متنوع اند. این نوع کاغذ مورد استفاده کارخانجات تولید ورق کارتن، تولیدکنندگان پاکت پتروشیمی، سیستم های نیاز به عایق حرارتی و پشم شیشه، تولیدکنندگان دیوار گچی پیش ساخته و عایق صدا همانند آکوستیک و همچنین تولید ساک های کاغذی است.

 کاغذ فانتزی: کاغذ فانتزی در واقع نام کلی از کاغذ دکوراسیون هنری می باشد، به همین دلیل به نام کاغذ هنری نیز نامیده می شود مثل کاغذ گرانیتی، کاغذ های رگه دار، خالدار و انواع متنوع دیگر.

کاغذهای مقاوم به کشش، مقاوم به رطوبت، پارشمنت، گلاسین، زرورق، پوشش دار و کاغذهای خاص ( کاغذ اسکناس، تورنسل و… ):

مصرف این کاغذها نسبت به کاغذهای چاپ و تحریر، روزنامه و بسته بندی بسیار کمتر بوده و تامین و تولید آن بر حسب تقاضا و سفارش صورت می گیرد.

انواع کاغذ و مواد مختلف در کاغذ

انواع کاغذ و مواد مختلف در کاغذ

علت استفاده از مواد زیر در کاغذ سازی

پلاستیک: برای براق شدن کاغذ ها و زیبایی مثل جلد کتاب ها یا شومیز

رنگ: برای استفاده از تصاویر مثل خود کتاب های بچه ها …

نشاسته : نشاسته به علت داشتن سلولز برای مقاوم کردن کاغذ استفاده می شود و همچنین جلوگیری از فرسودگی

کلر:برای از بین بردن رنگ تیره کاغذ و جدا کردن ماده لیگتین

گچ(کربنات کلسیم) : برای صافی و ماتی و براقی

منبع

 

ارسال نظر

1 + چهارده =